top

МАГ/The International Association for the Humanities     ЖУРНАЛ МЕЖДУНАРОДНОЙ АССОЦИАЦИИ ГУМАНИТАРИЕВ

Гуманітарні науки і демократизація на пострадянському просторі: що зроблено, що не зроблено і що робити далі? Семінар Міжнародної Асоціації гуманітаріїв, 30-31 жовтня 2014 року, Київ, Україна

Деякі історики називають 1913 рік «останнім добрим роком» двадцятого століття, роком напередодні Великої Війни і Російської революції, які мали такі жахливі наслідки для держав і міліонів людей. Чи майбутні генерації оглядатимуться назад на 2013 рік,  як на останній рік відносного спокою і стабільності на початку двадцять першого століття? Рік 2014 вже приніс багато неспокою в Україну і в цілому на терени колишнього СРСР. Все це є поганим знаком на майбутнє. Революція на Київському Майдані, усунення корупційного президента, анексія Криму Російською Федерацією, і майже громадянська війна в Східній Україні показали, що історичні наративи використовуються в політичній боротьбі, щоб розділити сусідів один від одного і спровокувати насильство. Окрім того, в цьому регіоні  переписуються національні міфи, щоб узаконити авторитарні закони, спрямовані проти свободи слова, проти громадянського суспільства і проти академічної свободи.

На початку 2013 року, коли МАГ почав планувати семінар про гуманітарні науки і демократизацію, ми навіть не могли уявити, наскільки своєчасною виявиться ця тема сьогодні. Семінар МАГ, планований на 2013 рік, пропонував учасникам озирнутися назад на минулі два десятиріччя. Колапс Радянського Союзу підніс надії учених-гуманітаріїв на нові можливості в гуманітарному викладання і дослідженнях. Чи були реалізовані ці надії упродовж наступних двох десятиліть? Здавалося, важливо розібратися, що вдалося і що не вдалося, так само як подумати над тим, що робити далі. Наш головний інтерес полягав у тому, щоб прослідкувати долю нових ініціатив і новаторських підходів у викладанні і дослідженнях із гуманітаристики.

Події в Києві, Криму і на Східній Україні в останні шість місяців 2014 року змусили нас перенести семінар. Вони також надали нової актуальності нашій тематиці. Незалежні ініціативи, нові підходи, нові  дослідження, що з’явилися в останні два десятиліття, сьогодні  опинилися  зовсім ув іншому світі. Це не світ СРСР, не період переходу до демократії, але новий соціальний і політичний порядок. Він пост-модерний? Чи пост-постмодерний? Чи можливо перед-постмодерний,  у формі нового авторитаризму, що загрожує  регіонові знову?  Чи історія має значення? Яким чином? Чи має значення вибір мови викладання і досліджень? Чи значить він більше в 2013 році, ніж у роки попередні?

Ми плануємо провести семінар 30-31 жовтня 2014 року в Києві. Це не семінар з політології або міжнародних відносин. Жоден, хто говорить або пише білоруською, російською чи українською, не може ігнорувати політику, але наш основний фокус  – на тому, який вплив мали два десятиріччя, що передували   2013 року,  і шість наступних місяців на викладання і дослідження з гуманітаристики на пострадянському просторі.

Що можуть нові ініціативи в нинішній умовах, щоб підтримати академічну єдність і стандарти якості? Що сталося зі свободою студій? І, може, найважливіше, що можуть гуманітарні дослідження зробити, щоб ми краще  зрозуміли недавні зміни в соціокультурному і соціополітичному становищі в регіоні, і можливо, як ми краще можемо інформувати про них у наших індивідуальних дослідженнях, так само, як і у таких колективних ініціативах, як електронний журнал МАГ “The Bridge-МОСТ”?