top

МАГ/The International Association for the Humanities     ЖУРНАЛ МЕЖДУНАРОДНОЙ АССОЦИАЦИИ ГУМАНИТАРИЕВ

Київський семінар: чого ми прагнемо?

flyer_updУпродовж кількох місяців МОСТ публікував есеї  18 переможців конкурсу МАГ,  представляючи широкий спектр  актуальних проблем сучасної гуманітаристики на пострадянському просторі. Семінар МАГ, який мав стати площадкою для широких дискусій щодо питань, піднесених у цих есеях, був перенесений з весни на осінь 2014 року. Ухвалюючи таке рішення, рада МАГ прагнула надати ширшого розгону академічним темам, включно з питанням про політичну заангажованість гуманітарного знання і самих гуманітаріїв на пострадянському просторі.   Адже було ясно, що те, що відбувалося і відбувається в Україні, має зовсім не локальний характер , а є явищем геокультурним, ідеологічним і методологічним.  Говорити про гуманітаристику останніх двадцяти п’яти років на теренах колишнього Радянського Союзу уже стало неможливо, не враховуючи український фактор, який віднині буде асоціюватися з тим, як «імперія fightsback».

Відстань у півроку дозволила нам зібратися, щоб обговорити питання, які стали ще актуальнішими за цей час, а саме: наскільки актуальною є політика для науки? чи знання на посттоталітарному фронті обов’язково  є «національною алегорією»?  що таке академічне співтовариство і як воно співвідноситься з академічними інституціями? як нові ініціативи змінюють поле досліджень? І найголовніше: як кожен із нас, гуманітаріїв, реагує на сучасність, котра вперто пробивається через академічні стіни, кабінети, бібліотеки і кордони?

Наш семінар, як показує його програма, зібрав гроно найвідоміших науковців із Білорусі, Росії та України, які активно діють на сучасному гуманітарному полі. Ми будемо говорити про актуальні академічні теми, дискутувати і ставити один одному неприємні, але потрібні запитання. Ми будемо говорити, як змінилися ми і як змінилася наука не лише за останні два десятиліття, але і за останні півроку.   Ми будемо прагнути  зрозуміти один одного.

Київ, 13 жовтня 2014 року.

 

Тамара Гундорова, Президент МАГ, завідувачка відділу теорії літератури Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, член-кореспондент НАН України.

,