top

МАГ/The International Association for the Humanities     ЖУРНАЛ МЕЖДУНАРОДНОЙ АССОЦИАЦИИ ГУМАНИТАРИЕВ

Майдан и академия

События последних месяцев в Украине сопровождались многочисленными репортажами, комментариями, аналитическими статьями, прогнозами и т.д. Не оставаясь в стороне от этого всеобщего интереса, редакция “The Bridge-МОСТ” хотела бы обратиться к “академической” стороне  событий. Нам показалось важным собрать материалы о том, каким образом “академия” (в лице ее отдельных представителей, а также институций) откликалась на Майдан, пыталась его осмыслить, организовывала мероприятия или лекции и т.д. Как нам рассказали, несколько американских исследователей постсоветского пространства даже приехали на Майдан изучать его методом включенного наблюдения и интервью. В то же время в Киеве в последнее время отменяются запланированные конференции и семинары и переносятся защиты диссертаций. Ниже – некоторые показавшиеся нам важными  тексты и ссылки по теме “Майдан и академия.” 

 

Инициатива Украинского католического университета по реформе высшей школы

Вища освіта в Україні потребує справжніх реформ. Вже 5 років український парламент неспроможний прийняти новий закон про вищу освіту, який не на словах, а на ділі наблизив би Україну до європейських освітніх стандартів, визнав за вищими навчальними закладами права на реальну автономію і надав гарантії самоврядування, заклав основи незалежної системи забезпечення якості освіти, запровадив прозорі і зрозумілі правила фінансування університетів залежно від рівня якості їх освітніх послуг. Нам, академічній спільноті, вже давно потрібен закон, який би не замикав нас у минулому, не зв’язував бюрократичними перепонами, не узаконював свавілля чиновників, а відкривав простір для свободи, творчості і відповідальності.

Сьогодні відбуваються тектонічні зрушення у свідомості українців. Під впливом Майдану все більше людей переосмислюють свої уявлення про способи стосунків між владою і громадянами, між державою і суспільством. Всі політичні сили мають усвідомити, що Україні потрібен новий суспільний договір між державою і суспільством. Україна матиме майбутнє, якщо вона буде формуватися за активної участі громадян, якщо влада перестане бути самоціллю, а стане засобом реалізації цього майбутнього, відповідальною і підзвітною перед народом.

Політичну кризу в Україні сьогодні неможливо розв’язати без формування уряду народної довіри, без ревізії порядку денного країни у всіх ділянках її суспільного життя. Тому Український католицький університет (УКУ) вносить свої пропозиції щодо реформування системи вищої освіти в Україні як відповідь на суспільне замовлення, втілене у феномені Майдану. На нашу думку, майбутній уряд матиме довіру народу, якщо він буде прислухатися до суспільного запиту знизу. Таким чином, УКУ вважає за потрібне озвучити цей запит у сфері вищої освіти і запрошує інші освітянські середовища України не тільки підтримати наші пропозиції, а й активно подавати свої. Ми свідомі, що частина із висловлених пропозицій передбачена в альтернативних проектах законів про вищу освіту. І сподіваємося, що одним з перших кроків уряду народної довіри стане прийняття нового закону про вищу освіту на основі врахування найкращих пропозицій із законопроектів М.Згуровського (№ 1187-2 від 21.01.2013) і Л.Гриневич (№1187-1 від 11.01.2013). Нова Україна неможлива без нових правил гри у вищій освіті!

До вашої уваги документ, де викладені пропозиції Українського католицького університету щодо реформування системи вищої освіти в Україні (посилання).

Тарас Добко

,